Projekt przedstawia modelowy dom jednorodzinny w czterech typach: dom wiejski, wolnostojący, w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Zaproponowano architekturę w formie zwartych prostopadłościanów o zróżnicowanych proporcjach wynikających z typów oraz charakteru zabudowy. Na terenie wiejskim zaproponowano dom nawiązujący do lokalnych tradycji. Poszczególne typy budynków posiadają wspólną cechę w postaci ‘ramy’, która wypełniana jest modułowymi elementami. W zależności od dostępnego budżetu poszczególne moduły wykończone będą różnymi materiałami, jak: drewno, cegła, beton lub tynk w kontrastującym kolorze. Pozwoliło to stworzyć zabudowę spójną estetycznie przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych cech poszczególnych budynków.

W projekcie wykorzystano modularność konstrukcji ( 1,2 m), która pozwala na  funkcjonalne i opcjonalne aranżacje wnętrz poszczególnych typów domów. Zaproponowany układ słupowo-belkowy umożliwia swobodne kształtowanie elewacji, jak również wewnętrznych przestrzeni.

Zaprojektowane domy dają możliwość w sposób łatwy i elastyczny na swobodny podział wnętrz, tak aby rodzina mogła dowolnie zwiększyć liczbę  sypialni, wydzielić strefy do wypoczynku, zabawy, pracy lub przystosować do użytkowania przez osobę starszą lub niepełnosprawną. Takie rozwiązanie umożliwia na dostosowanie każdego typu budynków do indywidualnych potrzeb. Gdy rodzina się powiększy, wystarczy wydzielić kolejny pokój. Nowy podział jest możliwy dzięki wprowadzeniu dodatkowej ściany lub mebla. Z uwagi na rozmieszczenie modułów sanitarnych i lokalizację pionów instalacyjnych wydzielenie pomieszczeń jest możliwe bez zmiany lokalizacji kuchni lub łazienki.

Projekt konkursowy.
Autorzy: Sławomir Janas, Michał Włoskowicz.

Projekt domu wiejskiego:
Dom jednorodzinny© Sławomir Janas, Michał Włoskowicz

Dom jednorodzinny wolnostojący:
Dom jednorodzinny© Sławomir Janas, Michał Włoskowicz

Projekt domu w zabudowie szeregowej:
Dom jednorodzinny© Sławomir Janas, Michał Włoskowicz

Projekt domu w zabudowie bliźniaczej:
Dom jednorodzinny© Sławomir Janas, Michał Włoskowicz

© Sławomir Janas, Michał Włoskowicz